skulptura,drozyba  medine skulptura,medienos gaminiai medine skulptura,drozyba

Drožybos įrankiai

Pagrindiniai drožybos įrankiai – raižikliai, peiliai ir įvairių formų kaltai.

Raižikliais raižomi kontūrai, geometrinės linijos, ornamentai. Jų geležtės turi būti 1mm storio ir 10-12mm pločio, ašmenys tiesūs ir plokšti, išgaląsti nesuapvalinant. Pjaunant gilesnes įkartas, raižiklis laikomas visu kumščiu ašmenimis žemyn ir į save, o drožiant smulkiasnius raštus, - kaip plunksnakotis.

Įvairių formų peiliai naudojami reljiefinei bei skulptūrinei drožybai apvaliems bei lenktiems kontūrams raižyti, medienos pluoštui išilgai drožti ir briaunoms apdirbti. Peilių geležtės gaminamos iš įrankinio plieno, kad greit neatšiptų ir lengvai linktų. Kieto plieno geležtės netinka, nes greit lūžta.

Stambesniems darbams naudojami įvairių formų kaltai. Jais galima drožti ranka plonus medžio sluoksnius arba laužyti juos pakalant mediniu plaktuku, norint atskelti stambesnę skiedrą.

Plokščiaisiais kaltais nulyginama, iškertami ornamento kontūrai. Įstrižieji kaltai, kurių ašmenys nupjaunami 45-70 laipsnių kampu ir ašmenų plotis nuo 10 iki 30 mm, daugiausiai naudojami geometrinei drožybai.

Nužulnieji ir pusapvalieji kaltai naudojami geometrinei ir kontūrinei drožybai skliautams ir pusapvalėms duobutėms išdrožti.

Kampiniais kaltais drožiami siauri grioveliai.

Kaltų kliukarzų geležtė trumpa, lenkta kaip kojelė ar kabliukas. Drožiant reljefinius dirbinius, jais valomos gilios fono vietos, įvairios išėmos. Jų profilis įvairus, plotis nuo 5 iki 50mm.

Įvairių formų ir profilių šaukšteliniai peiliai daugiausia naudojami drožiant indus, šaukštus, ąsočius. Jais drožiamas dirbinių vidinis paviršius.

Darant reljefinį drožinį, lygiam fonui suteikiama faktūra puansonais, t.y. plieniniais štampais, kurių viename gale padarytos įvairių geometrinių formų ir profilių įkartos. Šie štampai lengvai pakalami plaktuku.

Pirminiam didelių ruošinių apdirbimui naudojami kirviai. Kirviais su įvairių profilių lenktais ašmenimis išskaptuojamos įvairios išėmos.

Mediniai plaktukai naudojami kai reikia iškirsti foną, reljefą, kai dirbama su kieta mediena ar daromos stambios skulptūros.

Meninei drožybai naudojami pjūklai. Dvirankiais pjūklais perpjaunami stambūs ruošiniai.Vienarankiais įvairių dydžių pjūklais su įvairių formų dantimis mediena pjaunama skersai ir išilgai.

Plokšti paviršiai obliuojami šiais obliavimo įrankiais: drėgstuvu, obliumi, leistuvu, apdailiniu obliumi ir skersgaliniu obliumi.

Kiaurymės gręžiamos alkūniniu, elektriniu ir rankiniu gręžtuvu.

Žymėjimams daryti naudojami įrankiai nuo kurių darbo tikslumo priklauso drožimo sėkmė. Stambesnių darbų žymėms daryti naudojamas metalinis rėžtukas ir metalinis skriestuvas, smulkesnių – atitinkamo kietumo grafiniai pieštukai.

Apskritimui, lankui bei padalai žymėti naudojamas skriestuvas su abiem smailiomis adatinėmis kojelėmis. Išoriniai, vidiniai detalių matmenys bei įpjovų gylis matuojami slankmačiu 0,02-0,1mm tikslumu. Vidmačiu matuojamas kiaurymių skersmuo.

Medžio drožyboje, be rankinių medienos apdirbimo įrankių, naudojami elektriniai rankiniai įrankiai bei medienos apdirbimo staklės.

Pagrindinės medžio drožybos taisyklės ir būdai

Nuolaidžiai pjaunama tik pagal pasvirimo liniją sluoksnio ir pluošto kryptimi. Toks pjūvis gaunamas švarus, lygus, blizgantis. Pjaunant prieš pluošto kryptį, paviršius skyla ir šerpėja.

Skersai pluošto pjaunama pusapvaliuoju kaltu iš dviejų pusių nuo ruošinio kraštų į centrą. Negalima pjauti nuo vieno krašto iki kito vienu judesiu, nes mediena atskils.

Tiesiai iš dvieju pusių drožiama skersai pluošto raižikliu. Pirmiausia prapjaunama tiesi vidurinė linija laikant raižiklį vertikaliai, paskui atsargiai nupjaunami kraštai iš vienos ir kitos pusės į centrą iki išėmos vidurio, laikant peilį pasvirusį.

Nuožulniai iš dviejų pusių drožiamas įtvirtintas ir pažymėtas gaminys. Pirmiausia pjaunama tiesi vidurinė linija, laikant raižiklį vertikaliai, iki pat išėmos galo, po to – viena nuožulni išpjova išilgai pluošto. Antra nuožulni pusė pjaunama atvirkščia kryptimi taip pat išilgai pluošto. Taip daryti reikia todėl, kad medis neskiltų ir nešerpėtų.

Tiesiai iš abiejų pusių drožiama nesunkiai, jei tekstūros metinių rievių linijos lygiagrečios šoniniams ruošinio kraštams. Pirmiausia prapjaunama vidurinė linija iki išėmos galo, po to – šoniniai kraštai išilgai nuožulnių linijų bet kuria kryptimi.

< Atgal
medienos gaminiai

Copyright © "Medinė galerija" 2009m.